WATTPAD'DE OKUYUCU SAYISINI ARTTIRMA YOLLARI

14:53:00 Fatma Dilek Kitap 0 Comments

      Wattpad birkaç yıldır popülerliğini arttıran ücretsiz kitap okuma ve yazma platformu. Pek çok yeni yazar çalışmalarını Wattpad’e koyup okuyucusuyla buluşmayı bekliyor, sadece yeni yazarlar değil çok satan kitapları olan yazarlar bile bu ortamda kitaplarını yayınlıyor.
Elinizde çok güvendiğiniz bir çalışma var ve sesinizi duyurmak istiyorsunuz, o zaman burası sizin için biçilmiş kaftan. Tanıdık eş dost bularak editörlerin gönlünü kazanma çabasına hiç gerek yok. Yayın dünyası bunu kabul etmese bile her yerde olduğu gibi yayıncılık sektöründe de bir yakınınız varsa kapılar size daha kolay açılır. Kusura bakmasınlar bu bir sır değil. Kitabınız istediği kadar kaliteli olsun yayınlanma şansı çok az özellikle de ilk kitap için bu böyle. Bunu fark eden bir sektör para karşılığı kitabı basıp dağıtıyor ama bu işleri de tavsiye etmiyorum.
Wattpad’de ünlü olan neredeyse bütün kitaplar yayıncıların gözdesi oluyor. Sosyal medyanın gücünü keşfeden sektör gözünü buradan ayırmıyor. Eğer burada popüler olursanız geleceğiniz parlak diyebilirim.
Gelelim “Wattpad’de nasıl çok okunurum?” sorusunun cevabına.  Ben de burada yazmaya başladım ve gözlemlerime göre okuyucu sayısını arttırma yollarını sizinle paylaşacağım.
Altın Kural :Çok okunmuşsanız daha da çok okunursunuz.
Şaka yapmıyorum. Eğer bir şekilde çok okunmayı başarırsanız kolayca okunma sayınızı arttırırsınız. Bizim millet boş lokantaya girmez. Pazarda bile hangi tezgahın başı kalabalıksa o tezgaha yönelir.
Wattpad’de kitabınızın yanında okunma sayısı, oylama sayısı ve sayfa sayısı yazıyor. Bu sayıların miktarının fazla olduğunu gören sosyal medya kullanıcıları “ Acaba neden bu kitap fazla okunmuş?” diyerek sizin kitabınızı tıklayacaklardır.
Üstelik kitabınızın kategorisi hangisiyse orada bir sıralama var.  Çok okunan kitaplar öneriler kısmında daha öncelikle görünüyor. Bu da sizin görülme oranınızı yükseltecektir.
1.Hile Yapmayın:
Google adres çubuğuna ne yazsam onunla ilgili hileler anlatan yazılarla videolarla karşılaşıyorum. Oyunda da bu böyle sosyal medya sitelerinde de. Takipçi kasma, okuyucu kasma vs. diyen sitelerden uzak durun, her şey doğal olmalı diye düşünüyorum. Su akar yolunu bulur bence. Fenomen ayağına yatan Twitter hesapları bile yumurta takipçi satın almış. Ayıp, ayıp
2. Kaliteli yazın:
Kaliteliden kastım imla, noktalama, yazım kuralları ve kurgu dahil gerçekten iyi bir kitap yazmanız. İnsanlara, onlara saygı duyduğunuzu hissettirin. Yaptığınız işi severek yaptığınızı görmeleri lazım ki sizi okusunlar.
3. Network:
Kitabınızı okuyacağını düşündüğünüz arkadaşlarınıza Wattpad hesabınızın linkini yollayın. Okumalarını ve fikirlerini size söylemelerini rica edin. Hatta çok yakınsanız onların da kendi arkadaşlarına tavsiye etmelerini isteyin. Teyzenize halanıza dahi bu linkleri gönderin.
Bu iş için sosyal medya hesaplarınızı da kullanın. Arkadaşlarınıza hem mesaj atın hem de kitaptan bölümlerin linkini sayfanızda paylaşın ama öyle kabak gibi sadece linki yapıştırıp bırakmayın. Mesela benim aynalarla ilgili bir bölümüm vardı. “Ayna ayna söyle bana.” diye yorum yazarak paylaştım. Dikkate çekici sunumlar yapın. İşe yarayacak.
4. Makul Sayfa Uzunlukları:
Sayfanız iki satırlık özlü sözlerden ya da resimlerden oluşmasın. Dişe dokunur bir şeyler söylesin ama çok da uzun olmasın çünkü okunma sayısı sayfa üzerinden hesaplanıyor. Makul uzunlukta yazarsanız bölümleri hem ciddiyetinizi kaybetmezsiniz hem de aynı yazıdan daha çok okunma ve oy alabilirsiniz.
5. Kapak ve Etiket:
Devir görsellik devri olduğu için kitabınızda dikkati çekecek ilk şey kapak olacak. Kapaklarda mankenler, oyuncular, kız-erkek resimleri fazlasıyla var ve bütün kapaklar birbirine benziyor. Sizin kitabınızı anlatan size özel bir kapak yapabilirseniz daha iyi olur. Kitabın adı da hem içindekileri anlatsın hem de çok uzun olmasın bence
Kitabınıza ekleyeceğiniz etiketler de okuyucuya kolaylık sağlayacaktır. Etiketleri yazarken siz olsanız nasıl bir aratma yapardınız onu düşünün. Kitapla alakasız etiketlerin okunma sayınızı arttıracağını sanmıyorum.
6. Takip ve Yorum:
“Aman cool görüneyim.” diyerek hiç kimseyi takip etmemezlik, okumamazlık etmeyin. Beğendiğiniz yazarları takip edin, yorum yapın, kendi kitabınızın yorumlarını cevaplayın. Sosyal olun. Aslında Twitter’daki takibe takip akımı burada da var gibi. Korkmayın takip edin ama takip etme kotanız var o yüzden gerçekten beğendiklerinizi takip edin.
7. Sabırlı olun ve Pes Etmeyin:
Bu başlık zaten kendi kendini açıklıyor.

Ben daha şimdiden kitabıma geri dönüşleri almaya başladım. İnsanların yazdıklarımı okuduğunu görmek çok hoşuma gitti. Birilerinin hayatını iyi yönde değiştirmelerini sağlayabilirsem ne mutlu.


Eğer merak ettiyseniz Wattpad hesabım https://www.wattpad.com/user/FatmaDilek_

      Wattpad birkaç yıldır popülerliğini arttıran ücretsiz kitap okuma ve yazma platformu. Pek çok yeni yazar çalışmalarını Wattpad’e koyu...

0 yorum: