İYİLİK

08:45:00 Fatma Dilek Kitap 0 Comments

İçten gelen, karşılıksız, katışıksız, sebepsiz olmalı iyilik. Yapman gerekeni yapmak ve sonrasında güzel şeyler ummak. O kadar.
Onun doğasını bozmamak, kirletmemek gerek. Masumiyetine leke sürüldü mü, iyilik olmaktan çıkar; başka bir şey olur. Ne olduğu belli olmayan biçimsiz bir şey. Yazık oldu canım iyiliğe.
"Nankör" diye bir kelimenin var oluşu bile  "saf iyilik" kavramının uzaklarda bir yerlerde olduğunun kanıtı değil mi? Birisi nankör olmuş. Niye? Çünkü zamanında yapılan iyiliğe karşılık vermemiş veya bunun karşılığında kötülük yapmış. Teşekkür etmemiş mesela.
Müslüman kardeşlerimize yapacağımız sonsuz, uçsuz bucaksız iyilik Hak'kı ve sabrı tavsiye etmek, ahiretini kurtarmaktır ancak. Helallere teşvik edip haramlardan sakınmayı tavsiye eden arkadaş, ne güzel arkadaştır öyle.
Efendimiz A.S. "Zalim de olsa mazlum da olsa müslüman kardeşinize yardım ediniz." buyurmuştur. Bunu duyan sahabe " Mazlumu anladık ama zalime yardım nasıl olur?" diye sorduklarında "Zalimin zulmüne engel olarak, onun daha fazla zulme batmasını önleyerek." cevabını vermiştir.

İyilik için çabalamak, yeri geldi mi elini taşın altına sokmak lazım. Kolay olan, bir başladı mı ardı sıra devamı gelen kötülüktür. 

İçten gelen, karşılıksız, katışıksız, sebepsiz olmalı iyilik. Yapman gerekeni yapmak ve sonrasında güzel şeyler ummak. O kadar. Onun doğa...

0 yorum: